III Wrocławskie Spotkania Terminologiczne TERMOS 2023

Instytut Filologii Romańskiej i Katedra Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu zapraszają na międzynarodową konferencję naukową
pt. TERMINY I ICH UŻYTKOWNICY

W czasie konferencji WYKŁADY PLENARNE wygłoszą:
• prof. Valérie Delavigne (Université Sorbonne Nouvelle, FRANCJA)
• dr hab. Tomasz Piekot (Uniwersytet Wrocławski, POLSKA)
• prof. dr. Rita Temmerman (Vrije Universiteit Brussel, BELGIA)
• prof. dr hab. Magdalena Zawisławska (Uniwersytet Warszawski, POLSKA)

JĘZYKI KONFERENCJI: angielski, francuski, niderlandzki, polski. Strona konferencji: TERMOS 2023

3rd CTER Congress (CTER 2022)

The 3rd CTER Congress will be held in Kraków, Poland on 17th-18th March, 2022. More information will be provided in the First Circular (due out soon).  To catch up with the latest CTER 2022 news, please visit the conference site.

I KONGRES POLSKIEGO PRZEKŁADOZNAWSTWA

Centrum Badań Przekładoznawczych przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego,, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacja „Centrum Międzynarodowych Badań Polonistycznych” zapraszają do udziału w pierwszym Kongresie Polskiego Przekładoznawstwa.

W ramach kongresu odbędą się „wykłady, sesje referatów i dyskusje plenarne poświęcone istotnym problemom polskiego przekładoznawstwa, w tym rozwojowi kadr i kształceniu doktorantów”.

Więcej szczegółów…

TTI 6

The Teaching Translation and Interpreting (TTI 6) conference will be held at the University of Łódź on 13th-14th September 2019.

The topics of the conference include:

• translator training
  • translation curricula
  • teaching, learning and training interpreting
  • teaching, learning and training audiovisual translation
  • translator training in the academia
  • translation competence
  • translator expertise
  • competencies of professional translator trainers
  • translation as a profession
  • the use of computer in translation education
  • interdisciplinary approaches to translation education

For details, please consult the conference website.

2nd CTER Congress

The 2nd CTER Congress (CTER 2019), organised with the endorsement of the European Society for Translation Studies (EST), will focus on a broad spectrum of issues pertaining to translation pedagogy, including those which relate to the epistemological bases of translator education, teaching content, methods, tools and field-related research. The lead theme of the conference is Complexity and Dispersion in Translation Pedagogy. We kindly invite you to familiarize yourselves with the details of the conference.

Translaton